2014. május 30., péntek

Személyi szám a bankszámlaszámban

A személyi szám az egyes embereket egyértelműen azonosítja, így itthon természetesen személyes adatnak minősül, és nem szívesen adjuk ki másoknak ok nélkül. Izlandon nem védik ennyire a személyiségi jogokat - ott minden személynek és cégnek is van személyi száma, úgynevezett kennitala-ja, és a bankszámlaszámok vége hogy-hogynem minden esetben ez a 10 jegyű szám. Így egy bankszámlaszámból nem csak a bank, de annak pontos tulajdonosa is azonnal látható.

2014. május 24., szombat

Banktitok

Svájc és Luxemburg után most Ausztria is kötelezettséget vállalt, hogy automatikusan bejelenti a betétesek hozamait az adóhatósághoz. Az itt írottak alapján 2017-ig sokan mások csatlakoznak még az egyezményhez.

Ismét képbe kerül tehát a már sok helyen leírt tanács: bár elsőre talán másképp látszik, pénzügyi szempontból nem éri meg adót csalni. A fekete pénzzel nem sokat tudsz kezdeni: nem lehet sehol befektetni, mert rögtön nyoma lesz. Nem vásárolhatsz belőle ingatlant, autót vagy más értékesebb dolgot, mert jöhet a vagyonosodási vizsgálat.

A kiszámoló blog kiszámolta :), hogy 10 millió Ft adóelkerüléssel 5 év alatt másfél millió Ft-ot bukunk a fentiek miatt, akkor is, ha a hatóság nem jön rá. Olvasd el a cikkét itt!

2014. május 15., csütörtök

IBAN szám generálás és ellenőrzés

Az IBAN szám országonként eltérő méretű, de maximum 34 karakterből állhat. Magyarországon a hossza 28 karakter.

Az első két karakter az ISO 3166 szabvány szerint az országot azonosítja (Magyarország esetében ez HU), a következő két karakter ellenőrző karakter, aminek a célja az, hogy könnyen észrevehető legyen, ha a bankszámlaszámot elgépeltük, ezt pedig az adott országban érvényes bankszámlaszám követi.

Az ellenőrzőszámot a következőképpen kell kiszámítani:
  • képezzünk a bankszámlaszámból egy mesterséges IBAN-t, ahol az ellenőrzőszám helyén 00 áll
  • töröljünk minden olyan karaktert, ami nem szám vagy betű (tehát szóközt, kötőjelet) - ez az úgynevezett BBAN
  • az első négy karaktert rakjuk a szám végére (tehát magyar bankszámlaszám esetén most ott tartunk, hogy "[bankszámlaszám]HU00"
  • a betűket alakítsuk számjeggyé az alábbiak alapján: A=10, B=11, C=12, D=13, E=14, F=15, G=16, H=17, I=18, J=19, K=20, L=21, M=22, N=23, O=24, P=25, Q=26, R=27, S=28, T=29, U=30, V=31, W=32, X=33
  • alkalmazzuk az ISO7064 által leírt MOD 97-10 módszert
A MOD 97-10:
  • balról haladva fogjuk az első 9 számot (jelöljük ezt N-el, az eredeti számot pedig E-vel)
  • számoljuk ki N mod 97-et (azaz osszuk el 97-el, és nézzük meg, hogy mennyi a maradék)
  • ha az eredmény kisebb, mint 10, az elejére helyezzünk egy 0-t
  • képezzünk egy új számot, ami a fenti eredményből, és az eredeti szám következő 7 karakteréből áll (ha kevesebb mint 7 karakter maradt, akkor rövidebb lesz az új számunk), legyen ez az új N-ünk
  • folytassuk a második lépéstől mindaddig, amíg fel nem használtuk az eredeti szám (E) összes számjegyét
  • az eredményt vonjuk ki 98-ból, és ez lesz az ellenőrző számunk
Ha az ellenőrző számot ellenőrizni szeretnénk, az utolsó lépés helyett a MOD 97-10-ben kapott utolsó eredményt hasonlítsuk össze E mod 97-el - ha az eredmény egyezik, akkor a bankszámlaszám helyes.

2014. május 14., szerda

Hitel rögtön?

A hitel - különösen most, a válság bekövetkeztével - rizikós üzlet, és a gyorshitel még rizikósabb. Minél kevésbé tud a bank megbizonyosodni arról, hogy képes vagy fizetni, vagy minél több dolog utal arra, hogy nem vagy az (nincs állandó jövedelmed vagy csak nagyon kevés van, BAR listás vagy, nincs fedezeted stb.), annál rizikósabb a kölcsön, és ezt a rizikót természetesen neked kell megfizetned nagy THM formájában.

A probléma ezzel az, hogy könnyen végtelen spirálba kerülhetsz: minél kétségbeesettebben van szükséged a pénzre, minél kevesebb pénzed van, annál drágább a hitel számodra, amit természetesen annál nehezebb is visszafizetned, így könnyen meglehet, hogy évtizedekig csak fizetsz, miközben a tartozásod szinte semennyit nem csökken.

Kinek érheti meg a gyorshitel? Semmiképpen nem annak, aki gyorsan szeretne egy új TV-t, utazást vagy akár csak ételt venni. Az azonnali hitel akkor érheti meg, ha a kapott pénzt nagyon jól be tudod fektetni, például mert vállalkozásod van, kell egy gyors segély a fennmaradáshoz, és más lehetőséged már nincsen.

Ne feledd, a bankok igazából annak adnának a legszívesebben kölcsön, akiknek egyáltalán nincs rá szükségük.

2014. május 7., szerda

Citi Life hitelkártya vélemény

Citi Life hitelkártya vélemények több oldalon is olvashatóak, azonban a fő kérdéseket a legtöbb helyen nem érintik.

Nézzük csak, mit is tud a Citi Life hitelkártya! Ha az Interneten adod le a jelentkezésedet, (jelen sorok írásakor) rögtön 15000 Ft ajándékot kapsz. A vásárlások után jóváírás jár - a Cinema City mozijegyek 10%-al olcsóbbak, ha ezzel a kártyával vásárlod őket, a Lidl-s vásárlásaidból 3%-ot visszakapsz, ugyanígy olcsóbban tankolhatsz, vásárolhatsz könyveket, laptopot és így tovább - minden vásárlásnál jár valami kedvezmény.

Hol van akkor a buktató? A Cinema City valószínűleg állja a kedvezményed nagy részét, de a többi cégnél valószínűbb, hogy a Citi banknak veszteséges, ha a kártyájukat használod. Ezen felül még hitelt is kapsz ingyen (feltéve, hogy időben visszafizeted), miért lehet jó ez a banknak?

Nos, a helyzet az, hogy a legtöbb kártyabirtokosnál előfordul, hogy nem tudja visszafizetni a felhasznált hitelkeretet időben, vagy csak megfeledkezik róla. Ha csak egy kicsit is késel, a kamatmentességnek vége, ha átléped a hitelkeretet, szintén fizetsz, ha pedig készpénzt szeretnél felvenni a kártyáról, megint csak rosszul jársz. A legtöbb ember beleesik ezekbe a csapdákba, így a banknak máris nyereséges lesz az ajánlat.

Mi tehát a megoldás? Legyél tudatos hitelkártya tulajdonos! Ne késs a visszafizetéssel, ne lépd túl a hitelkeretedet és ne vegyél fel készpénzt! Ha jól használod a kártyát, sokat spórolhatsz vele. A legfontosabb persze, hogy látogasd meg a kártya oldalát és olvasd el a felhasználási feltételeket, hiszen ennek ismerete az, ami végül meghatározza, hogy nyersz vagy veszítesz a kártyával.